Encorton Tabletki

Prednisonum

Producent
Pabianickie Zakłady Farmaceutyczne Polfa S.A.
Dawka
10 mg (dawka substancji czynnej w jednostce leku)
Pozwolenie do
bezterminowo
Kategorie

Cena i dostępne opakowania

20 tabl. w blistrach
(brak ceny)
20 szt.
  • cena regularna: 20,34 zł
  • cena refundowana bezpłatny: 8,49 zł
    • Nowotwory złoœliwe
40 tabl. w blistrach
(brak ceny)
40 tabl. w fiolce
(brak ceny)
100 tabl. w słoiku
(brak ceny)

Opis leku

Prednizon jest syntetycznym glikokortykosteroidem, analogiem kortyzolu. jest on związkiem nieaktywnym, a znaczenie kliniczne ma powstający w wątrobie metabolit prednizonu prednizolon, glikokortykosteroid o silnym działaniu przeciwzapalnym. przyjmuje się, że 5 mg prednizonu wykazuje działanie przeciwzapalne równoważne 4 mg metyloprednizolonu lub triamcinolonu,

0,75 mg deksametazonu, 0,6 mg betametazonu i 20 mg hydrokortyzonu. Jego działanie mineralokortykosteroidowe stanowi około 60% aktywności hydrokortyzonu. Prednizolon hamuje rozwój objawów zapalenia nie wpływając na jego przyczynę. Hamuje gromadzenie się komórek w rejonie ogniska zapalnego. Powoduje zmniejszenie rozszerzalności i przepuszczalności naczyń włosowatych, co prowadzi do zahamowania tworzenia obrzęków. Działanie immunosupresyjne: Mechanizmy działania immunosupresyjnego nie są całkowicie poznane, ale prednizolon może zapobiegać lub hamować komórkowe reakcje immunologiczne jak również specyficzne mechanizmy związane z odpowiedzią immunologiczną. Wpływ na równowagę wodno-elektrolitową Prednizolon poprzez działanie na cewkę dalszą nasila wchłanianie zwrotne sodu, wydalanie potasu i jonów wodorowych oraz zatrzymyw (...)
Więcej informacji na temat leku w informacjach z ulotki Encorton

Opinie, komentarze, pytania


Właściciel serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za treść pozyskaną z ulotek leków. Ostatecznym źródłem informacji o leku zawsze jest ulotka dostarczona przez producenta. W przypadku wątpliwości lub nieścisłości proszę o kontakt.