Encortolon Tabletki

Prednisolonum

Producent
Pabianickie Zakłady Farmaceutyczne Polfa S.A.
Dawka
5 mg (dawka substancji czynnej w jednostce leku)
Pozwolenie do
bezterminowo
Kategorie

Cena i dostępne opakowania

20 tabl.
  • cena regularna: 13,75 zł
  • cena refundowana ryczałt: 3,2 zł
    • We wszystkich zarejestrowanych wskazaniach na dzień wydania decyzji
    • Oraz autoimmunizacyjne zapalenie wštroby u dzieci do 18 roku życia; autoimmunizacyjne zapalenie trzustki u dzieci do 18 roku życia; eozynofilowe zapalenie jelit u dzieci do 18 roku życia; stan po przeszczepie nerki u dzieci do 18 roku życia

Opis leku

Prednizolon jest syntetycznym glikokortykosteroidem o silnym działaniu przeciwzapalnym. przyjmuje się, że 5 mg prednizolonu wykazuje działanie przeciwzapalne równoważne 4 mg metyloprednizolonu, czy triamcinolonu, 0,75 mg deksametazonu, 0,6 mg betametazonu i 20 mg hydrokortyzonu. prednizolon hamuje rozwój objawów zapalenia nie wpływając na jego przyczynę. hamuje gromadzenie się makrofagów, leukocytów i innych komórek w rejonie ogniska zapalnego. powoduje zmniejszenie rozszerzalności i przepuszczalności naczyń włosowatych, co prowadzi do zahamowania tworzenia obrzęków. prednizolon działa immunosupresyjnie poprzez hamowanie komórkowych reakcji immunologicznych. inne działania: hamuje wydzielanie acth przez przysadkę, co prowadzi do zmniejszenia wytwarzania kortykosteroidów i androgenów w korze nadnerczy. prednizolon wpływa na równowagę wodno- elektrolitową. nasila rozpad białek. powoduje zwiększenie stężenia glukozy we krwi i zwiększenia oporności na insulinę. wpływa na gospodarkę lipidową, zwiększa stężenie kwasów tłuszczowych w osoczu. długotrwałe leczenie może spowodować nieprawidłowe rozmieszczanie tkanki tłuszczowej. upośledza tworzenie kości, obniża stężenie wapnia w osoczu, (...)
Więcej informacji na temat leku w informacjach z ulotki Encortolon

Opinie, komentarze, pytania


Właściciel serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za treść pozyskaną z ulotek leków. Ostatecznym źródłem informacji o leku zawsze jest ulotka dostarczona przez producenta. W przypadku wątpliwości lub nieścisłości proszę o kontakt.